Eksplos inžinierius Dr. Romaldas Antanavičius laimėjo LINPRA 30-mečio inžinieriaus apdovanojimą. Tai ypatingas, proginis LINPRA 30-mečio proga įsteigtas apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus. Svariai prisidėjęs prie abiejų Prism finalistų (iš kurių vienas tapo nugalėtoju), o tarpe dviejų apdovanojimų dar pridėjęs ranką ir prie PhotoSonus‘ų (padedančių kovoje prieš vėžį) Romas yra puikus pavyzdys kiekvienam mūsų, kaip geras dalyko išmanymas su kūrybingu priėjimu gali duoti fantastiškų rezultatų.
R. Antanavičius „Eksploje“ nuo pat pradžių iki dabar yra pagrindinis ekspertas bei vedantysis inžinierius parametrinių reiškinių ir netiesinių medžiagų klausimais. Sukaupta solidi patirtis ir mokslinis smalsumas leidžia įgyvendinti ne tik tipinius, bet ir sudėtingiaus mokslininkų sumanymus. Taip atsiranda gaminiai, gerokai viršijantys užsakovų lūkesčius. Kaip sako pats kūrėjas, vystant mokslinei rinkai aktualius ir reikalingus prietaisus, vienas pagrindinių dalykų – įdėti į produktą ne tik tai, ką užsakovas išvardijo, bet ir tai, kas liko nepasakyta, bet prireiks užsakovui galbūt rytoj.
Romas – 3-jų išradimų bendraautorius (užpatentuotų Lietuvoje ir tarptautiniu mastu), nuolatinis vidinių įmonės bei tarptautinių MTEP (mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros) projektų dalyvis ar konsultantas.
„Prism Awards“ – lazerių bei fotonikos sektoriaus aukščiausio lygio apdovanojimuose, kuriuose pripažinimo siekia ir konkuruoja pažangiausios pasaulio įmonės – „Eksplos“ lazeriai net du kartus pateko tarp finalininkų, o vienąkart laumėjo auksą. Svarbiausia, kad abiejų minėtų produktų, įvertintų pasaulinės fotonikos mokslininkų bei pramonininkų bendruomenės, kūrimo – pačios idėjos ir galutinio išpildymo – prisidėjo tas pats žmogus, R. Antanavičius. Kaip pats autorius pasakoja, abu – tiek 2010 m. auksą laimėjusį NT200 lazerį, tiek 2022 m. finalininką PT277-XIR – sieja tai, kad jie buvo kuriami ir gaminami pagal klientų pageidavimą.
NT200 buvo pirmasis pasaulyje plačiose ribose derinamo bangos ilgio nanosekundinis lazeris, galintis dirbti 1 kHz impulsų pasikartojimo dažniu. Iki tol niekas nebuvo pasiūlęs nanosekundinės trukmės impulsų parametrinės sistemos, galinčios dirbti tokiu dažniu. 1 kHz pasikartojimo dažnis ir unikaliai platus (nuo 210 nm iki 12 um) bangų ilgių derinimo diapazonas leido naudoti šiuos lazerius įvairiuose taikymuose: detektuoti bakterijas ir chemines medžiagas, kalibruoti astronominius bei palydovų teleskopus. Bangos ilgio derinimas IR bangų diapazone leido šį šaltinį taikyti artimojo lauko mikroskopijoje. Be to, sistema buvo sutalpinta į vieną kompaktišką korpusą, o bangos ilgio derinimas atliekamas visiškai automatizuotai, kas užtikrino patikimumą ir didelį eksperimento greitį. Savybių visuma bei taikymų įvairovė ir nulėmė populiarumą tarp mokslininkų bei prestižinį apdovanojimą.
PT277-XIR lazeris – viduriniajame IR bangos ilgių diapazone derinamas pikosekundinis lazeris. Šio šaltinio išskirtinumas – itin gerų savybių visuma, labai tinkanti tiksliajai mikroskopijai ir spektroskopijai. Ypač gerų rezultatų užsakovams pavyko gauti artimojo lauko skenuojančios mikroskopijos srityje. Integravus lazerį į galutinį prietaisą, skanuojantįjį artimojo lauko mikroskopą, galima pamatyti nanometrų dydžio objektus, o derinimo diapazonas nuo 2 um iki 18 um leidžia gauti ir spektrinę objekto informaciją – atpažinti molekulinius medžiagų junginius.
Pasak paties Romaldo, „lazerininku reikia ne tik dirbti, bet ir būti“. Toks jis ir yra. Sėkmingame tarptautiniame projekte PAMMOTH, būtent „Ekspla“ buvo atsakinga už derinamo bangos ilgio nanosekundinės lazerinės spinduliuotės šaltinio sukūrimą. Tai vėlgi buvo rinkoje dar nesančios sistemos kūrimas. Eksplos lazeriu buvo gautos rekordinės derinamo bangos ilgio ns impulsų energijos, o viso PAMMOTH projekto sėkmė atsispindi mokslinių tyrimų gausa ir sukurtu medicininės įrangos prototipo, su kuriuo šiuo metu vyksta klinikiniai tyrimai. Prie šio lazerio, kaip ir kitų fotoakustiniam vaizdinimui tinkančių PhotoSonus serijos lazerių, kūrimo ištakų stovi R. Antanavičius
Apart Romo iš daugelio kandidatų apdovanoti buvo tik dar du inžinieriai.
Neseniai publikavome interviu su Romu. Jį galite rasti čia.
