Pramonė

Lietuvos lazerių sektoriaus produkcijos pardavimas 2010 m. viršijo 120 mln. litų. Sektorius auga vidutiniškai 20 proc. per metus, nesustojo net ir per pasaulinę krizę.

Toks ilgametis augimas yra unikalus reiškinys. Visos Lietuvos lazerių įmonės atsirado kaip privačios iniciatyvos, be jokių užsienio investicijų ar tiesioginių valstybės dotacijų. Nuo pat veiklos pradžios jos remiasi tik šalies mokslo potencialu, visos yra lietuviško kapitalo. Per du nepriklausomybės dešimtmečius buvo sukurta visa nacionalinė lazerinių produktų vertės kūrimo grandinė: pradedant naujų produktų kūrimu mokslinėse laboratorijose, konstravimu, gamyba ir baigiant suformuotu unikaliu pasauliniu platinimo bei aptarnavimo tinklu.

Lietuvos lazerių pramonė eksportuoja apie 90 proc. produkcijos. 2010 m. šio sektoriaus eksportas viršijo 106 mln. litų. Stiprėjant lazerinių technologijų poreikiui šalies ūkyje, moksle ir medicinoje, išaugo ir pardavimas Lietuvos rinkoje.

Didžioji dalis Lietuvoje kuriamų ir gaminamų šios srities produktų yra parduodama Europoje ir Šiaurės Amerikoje – į šiuos žemynus tiekiama trys ketvirtadaliai visos produkcijos. Sparčiai augant Azijos ekonomikai, vis daugiau lazerių parduodama ir šio žemyno šalyse. Lietuvoje pagamintus lazerius naudoja žinomiausios pasaulio mokslo laboratorijos ir tyrimų centrai.

Šalies lazerių pramonėje 2010 m. dirbo daugiau kaip keturi šimtai penkiasdešimt žmonių. Dešimtadalis visų dirbančiųjų turi mokslų daktaro laipsnį.

Apie 10 proc. sektoriaus pajamų kasmet yra investuojama į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą: gerinami gaminamų prietaisų techniniai parametrai ir kuriami nauji prietaisai.

Pagal sukuriamą pridėtinę vertę ir darbo našumą Lietuvos lazerių pramonė pirmauja šalyje.

2004 m. įkurta " Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociaciją" vienija lazerių pramonės įmones ir pagrindines šalies mokslo institucijas. Asociacijos tikslas – bendradarbiauti ir sutelkti narių pastangas kryptingai veiklai, kad lazerių ir šviesos technologijų sektorius (mokslas, studijos, pramonė) taptų vienu iš esminių Lietuvos konkurencingumo dėmenų.

Informacija paimta iš Lazerių ir šviesos mokslo ir technologijų asociacijos tinklalapio.