Istorija

Pirmas komercinis lazeris Lietuvoje 1987 m.

„Eksplos“ istorija prasidėjo 1983 m., kuomet prie Fizikos instituto įsikūrė bandomoji lazerinės ir elektroninės technikos gamykla, vėliau pavadinta „Eksma“. Čia ir susibūrė „Eksplos“ branduolys. Nedidelė kūrybingų ir drąsių fizikų-inžinierių grupelė išsikėlė uždavinį – sukonstruoti ir pagaminti lazerius, kurie sudomintų ir Vakarų pasaulį. 1987 m. pirmasis lazeris buvo parduotas Miunsterio universitetui (Vokietija), o 1993 m. lietuviški lazeriai jau veikė ir Japonijoje.

1992 m. „Eksma“ skilo į kelias įmones. Taip, šios bendrovės lazerių gamybos padalinyje dirbusių mokslininkų ir inžinierių subrandinta, 1992 m. lapkričio 11 d. oficialiai gimė UAB „Ekspla“, kurianti ir gaminanti lazerius, sudėtingus lazerinius kompleksus ir jų dalis.

Svarbios datos

1983 m. įkurta bandomoji lazerinės ir elektroninės technikos gamykla prie Fizikos instituto, vėliau pavadinta „Eksma“.

1987 m. vakarų Europoje parduotas pirmasis lazeris  (Miunsterio universitetas, Vokietija). Pirmąkart sudalyvauta parodoje "Laser World of Photonics"  (Miunchenas, Vokietija).

1992 m. lapkričio 11 d. grupė „Eksmoje“ dirbusių lazerių mokslininkų ir inžinierių įkūrė naują bendrovę – UAB „Ekspla“.

1993 m. lietuviškos lazerinės sistemos pradėtos pardavinėti ir instaliuoti Japonijoje.

1996 m. lietuviškos lazerinės sistemos pradėtos pardavinėti ir instaliuoti JAV.

2001 m. ir 2005 m. „Ekspla“ apdovanota "Lietuvos metų eksportuotojo" prizu.

2002 m. pristatytas pikosekundinis diodais kaupinamas lazeris.

2005 m. stiprindama atstovų tinklą, „Ekspla“ kartu su kita Lietuvos lazerių technologijų įmone, įsigijo JAV kompaniją „Altos Photonics“, platinančią lazerines sistemas Šiaurės Amerikoje.

2005 m. „Ekspla“ pripažinta „Metų žinių ekonomikos įmone“: už pasiekimus aukštųjų technologijų srityje, nuolatinį žinių kūrimą ir patirties sklaidą, stiprią mokslinių tyrimų ir eksperimentinę veiklą bei sėkmingus mokslo projektus, kurie tenkina verslo poreikius daugelyje skirtingų sričių.

2006 m., 2009 m. ir 2011 m. pelnyti „Inovatyviausios įmonės“ apdovanojimai. O 2007 m. ir 2009 m. „Eksplai“ įteikti „Inovatyviausio produkto“ prizai už lazerius „PL10100“ ir „NT240“.

2007 m. „Eksplos“ vadovas K. Jasiūnas ir „Eksmos“  grupės vadovas R. Kraujalis kartu su Vilniaus universiteto mokslininkais prof. A. P. Piskarsku ir dr. R. Danieliumi apdovanoti Nacionalinės pažangos premija už Lietuvos lazerių mokslo ir pramonės sutelkimą proveržiui į pasaulines rinkas.

2008 m. „Ekspla“ įvertinta „LT tapatybės“ apdovanojimu už Lietuvos įvaizdžio pasaulyje gerinimą verslo srityje.

2009 m. Kinijoje (Šanchajuje) įkurta „Eksplos“ atstovybė.

2009 m. „Europos burių“ apdovanojimas už inovatyvų ir pažangų verslą.

2011 m. „Eksplos“ sukurta sistema (NT200) pripažinta pažangiausiu pasaulyje gaminiu mokslinių lazerių kategorijoje ir apdovanota lazerių „Oskaru“ prestižiniame konkurse „Prism Awards for Photonics Innovation“ (JAV).

2012 m. pelnytas „Business IQ of the Year“ apdovanojimas konkurse „Swedish Business Awards“.

2014 m. „Ekspla“, bendradarbiaudama su lazerių įmonėmis Lietuvoje ir JAV, laimėjo du ELI konkursus pagaminti didelės galios lazerius centrams ELI-ALPS (Vengrija) ir ELI Beamlines (Čekijos Respublika).

2016 m. pristatytas atnaujintas „Eksplos“ prekės ženklas.

2017 m. „Ekspla“ drauge su partneriu „Šviesos Konversija“ pagamino 4 TW smailinės galios lazerinę sistemą SYLOS, sukurtą ir pagamintą ELI-ALPS centrui.

2018 m. Jungtinėje Karalystėje įkurta „Eksplos“ atstovybė.