2017 m. kovo 8 d.

Pagamintas didelės galios lazeris SYLOS1

„Eksplos“ ir „Šviesos Konversijos“ konsorciumas pagamino ypač didelės galios ultrasparčiųjų impulsų lazerį. Keturių teravatų smailinės galios lazerinė sistema Sylos1, sukurta ir pagaminta ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure – Attosecond Light Pulse Source)* lazerių tyrimo centro (Vengrija) užsakymu.

„Sistema yra išskirtinė keliais aspektais, – pasakojo Kęstutis Jasiūnas, „Eksplos“ generalinis direktorius, – visų pirma, tai yra viena galingiausių sistemų pasaulyje, generuojančių 10 femtosekundžių (10-15 sekundės) ir trumpesnius impulsus. Kitas ypatumas – ji pagaminta naudojant Lietuvoje sukurtą ir ištobulintą OPCPA (optinių parametrinių moduliuoto spektro impulsų stiprintuvų) technologiją“.

Startas, daugiau nei dvejus metus kurtos ir 4 milijonų eurų vertės sistemos kūrimui, buvo duotas 2014 m. lapkričio mėnesį, pasirašius oficialius projekto dokumentus Vilniuje.

„Malonu pastebėti, kad tokia pakankamai sudėtinga ir iššūkius keliančių parametrų sistema buvo pagaminta laikantis sutartų grafikų ir specifikacijų.“ – minėjo Prof. Karoly Osvay, ELI-ALPS tyrimo technologijų direktorius.

Per artimiausius kelis mėnesius sistema iš Vilniaus, kur buvo renkama, bus pervežta ir instaliuota užsakovo laboratorijose ELI-ALPS centre Šegedo mieste, Vengrijoje. ELI-ALPS centras ypatingas tuo, kad jame bus instaliuotos lazerinės sistemos, kurios leis generuoti ekstremaliai trumpus iki kelių atosekundžių (10 -18 sekundės dalis) trukmės impulsus. Jie bus panaudoti vykdant fundamentaliuosius tyrimus, tiriant elektronų judėjimo ypatumus atomuose ir molekulėse.

„Buvo smagu sudalyvauti tokio dydžio iššūkius keliančiame projekte. Mes didžiuojamės savo inžinierių ir mokslininkų entuziazmu ir techniniu kūrybiškumu, su kuriuo jie ėmėsi darbo. Projekto dėka įgijome naujų kompetencijų, o kartu tai atvėrė mums papildomus kelius į aukštų energijų laboratorijas visame pasaulyje.“ – pridūrė Dr. Zenonas Kuprionis, „Eksplos“ komercijos direktorius.

Kitas aukštų energijų lazerių gamybos projektas, kuriame dalyvavo „Ekspla“– „ELI beamlines“ laboratorijoms Čekijoje skirtas lazeris sėkmingai perėjo į baigiamąją fazę ir baigiamas rinkti partnerio „National Energetics“ (JAV) laboratorijose.

* ELI (Extreme Light Infrastructure) – tai pirmoji tokia pasaulyje, tarptautinės prieigos interdisciplininių tyrimų lazeriais struktūra išdėstyta 3 geografiniuose taškuose: „ELI-ALPS“ Vengrijoje, „ELI-Beamlines“ Čekijoje ir „ELI-NP“ (Rumunijoje). Kiekviename centre bus įrengti įvairūs galingi, pažangūs lazeriai skirti specifiniams tam tikros srities tyrimams.