NASA į Marsą siunčia naują robotą su lazeriu. Juo marsaeigis tirs planetos mineralogiją ir chemiją. Tai gali padėti mokslininkams rasti suakmenėjusių mikrobų ir kitų gyvybės ženklų Raudonojoje planetoje, rašo jpl.nasa.gov.
Vieną iš septynių instrumentų, įtaisytų „Mars 2020“ marsaeigyje (kurį į kosmosą NASA šaus jau šią vasarą), kūrė šimtai mokslininkų. Jie sugebėjo padaryti, kad instrumentai, kurie paprastai yra nemaži ir sunkūs, būtų maždaug sausų pusryčių dėžutės dydžio.
Ant marsaeigio „galvos“ esantis lazeris galės per 7 metrų atstumą išgarinti mažas uolienos daleles ir surinktus duomenis perduoti mokslininkams Žemėje.
Galimybės tyrimus atlikti per atstumą
Lazerio spindulio naudojimas padės tyrėjams atpažinti mineralus, kurių nepasieks marsaeigio robotinė ranka, arba jie bus tokiose vietose, kurios yra pernelyg stačios, kad marsaeigis galėtų įvažiuoti. Tai taip pat leis mokslininkams išanalizuoti objektą, prieš nusprendžiant, ar nukreipti ten marsaeigį tolesnei analizei.
NASA ypač domina mineralai, kurie susidaro esant skystam vandeniui – pavyzdžiui, moliai, karbonatai ir sulfatai. Skystas vanduo yra būtinas gyvybei, kaip ją suprantame, įskaitant mikrobus, kurie galėjo egzistuoti Marse prieš milijardus metų.
Lazerio fokusas
Lazerio prietaisas, pavadintas „SuperCam“, iš esmės yra naujos kartos „Curiosity“ marsaeigio „ChemCam“ versija. „SuperCam“, kaip ir jo pirmtakas, gali naudoti infraraudonąją spinduliuotę, kad sušildytų medžiagą, ją veikdamas beveik 10 000 laipsnių.
Šis metodas, vadinamas LIBS (lazeriu indukuoto pramušimo spektroskopija) išgarina mažas daleles. Tada specialia kamera bus galima nustatyti šių uolienų cheminę sudėtį.
Žalia lazerio šviesa taip pat padės ištirti Marso paviršiaus molekulinę sudėtį. Žalias spindulys sužadins cheminius ryšius mėginyje ir sukurs signalą, priklausomai nuo to, kokie elementai yra sujungti tarpusavyje. Šis metodas dar vadinamas Ramano spektroskopija.
„SuperCam“ naudos dirbtinio intelekto technologijas tam tikriems autonominiams sprendimams ir užduotims atlikti.
Lazeris su mikrofonu
„SuperCam“ turi mikrofoną, kad mokslininkai galėtų klausytis kaskart, kai lazeris pataikys į taikinį. Lazerio sukuriamas garsas keičiasi, priklausomai nuo uolienų medžiagų savybių.
Mikrofonas tarnauja praktiškai, bet jis bus naudojamas ir Marso garsams įrašyti. „Mars 2020“ mikrofonais bus galima užfiksuoti nusileidimo garsus, kurie padės pažinti Raudonąją planetą kaip niekada anksčiau.