2022 m. gegužės 4 d.

Miunchene - rekordinio dydžio Lietuvos nacionalinis lazerių įmonių stendas

„Jeigu paklausite mūsų, kokia didžiausia sektoriaus stiprybė, atsakymas yra bendradarbiavimas. Jis vyksta ne tik tarp kompanijų, bet ir tarp kompanijų ir mokslo. Technologine prasme mes konkuruojame, tačiau tuo pačiu metu mes apjungiame jėgas bendruose projektuose ir parodos stenduose,“ – sako Kęstutis Jasiūnas, EKSPLA generalinis direktorius.

Miunchene vykusi paroda „Laser World of Photonics“ yra puiki to iliustracija. Lietuvos nacionalinis lazerių sektoriaus stendas čia buvo organizuojamas jau 8 kartą. Didžiausioje šiais metais vykstančioje lazerių fiestoje balandžio 26-29 d. dalyvavo 20 lietuviškų lazerių kompanijų ir mokslo įstaigų, kurios apjungė jėgas su Inovacijų agentūra (buvusia „Verslia Lietuva“) visų laikų didžiausiame Lietuvos nacionaliniame stende, išdėstytame per dvi sales – mokslo ir pramonės.

„Lietuvos lazerių sektoriaus glaudus bendradarbiavimas yra unikalus atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir visoje sektoriaus rinkoje – šio sektoriaus įmonės jau beveik 16 metų nuosekliai vysto visą vertės kūrimo grandinę ir įdirbis duoda akivaizdžius rezultatus“, – sako Rasa Uždavinytė, Inovacijų agentūros Eksporto departamento direktorė.

Lietuvos lazerių sektorius demonstruoja atsparumą negandoms ir tvarų augimą, kasmet vidutiniškai ūgtelėdamas po 16 proc. Šiandien šioje srityje dirba 54 lietuviškos kompanijos. Bendras visų darbuotojų skaičius siekia 1300 darbuotojų, o sektoriaus apyvarta – 176 mln. EUR per metus. 80 proc. produkcijos eksportuojama. Absoliuti dauguma pajamų ir lieka Lietuvoje – sukuriama pridėtinė vertė vienam darbuotojui daugiau nei 3 kartus viršija rinkos vidurkį. Skaičiuojame, jog šiuo metu Lietuvoje pagamintus lazerius galima rasti daugiau nei 80 šalių.

„Parodoje viename stende atstovaujamas visas Lietuvos lazerių gamintojų klasteris“ – sako dr. Gediminas Račiukaitis, Lietuvos lazerių asociacijos vadovas. „Stende turėjome mokslinius institutus: Vilniaus universiteto ir Fizinių ir technologijų mokslų centro, kurie vykdo fundamentaliuosius ir taikomuosius tyrimus. Taip pat Lietuvai atstovavo komponentų ir lazerių gamintojai („Altechna“, EKSPLA, „Integrated Optics“), paverčiantys tyrimų metu gimusias idėjas realiais produktais ir turime staklių gamintojus (ELAS, „Femtika“), kurie siūlo jau išbaigtus sprendimus galutiniam naudotojui.“

Parodos metu išskirtose erdvėse buvo organizuojami forumai, kuriuose pranešėjai iš kompanijų ir mokslo įstaigų pristatinėjo aktualiausias naujienas. Balandžio 27 d. atskiroje panelėje Lietuvos gamintojai pristatė čia kuriamus lazerinius sprendimus, skirtus biotechnologijoms. Pranešimus skaitė „Light Conversion“, EKSPLA ir „Brolis Sensor Technology“ atstovai.

Jau 25 kartą organizuojama paroda „Laser World of Photonics“ yra skirta lazeriams, komponentams ir naujiems taikymams įdarbinant lazerius. Kas dvejus metus vykstantis renginys sutraukia mokslininkus ir inžinierius iš viso pasaulio. Šioje parodoje prieš 30 metų buvo pristatytas pirmasis Lietuvoje pagamintas lazeris ir prasidėjo Lietuvoje pagamintų lazerių kelionė po visą pasaulį.

„Paroda turėjo vykti dar praėjusiais metais, bet pandemija pakoregavo planus. Dabar pasauliui išmokus gyventi su virusu mums, lazerių gamintojams, atsiveria dar platesnės galimybės. Pavasarį praktiškai kas savaitę viename ar kitame pasaulio gale vyksta mums aktualūs renginiai, kurie pritraukia beveik tiek pat lankytojų, kiek būdavo prieš pandemiją. Žmonės išsiilgę renginių, naujienų ir gyvo bendravimo,“ – sako Laurynas Ūkanis, EKSPLA rinkodaros vadovas.

Balandžio 26-29 d. „Laser World of Photonics“ parodoje dalyvavo „Ekspla“, „QS Lasers“, „EKSMA Optics“, LIDARIS, „Optonas“, „3photon“, „Workshop of Photonics“, ELAS, FTMC, „Direct Machining Control“, „Kvantiniai  šviesos instrumentai“, „Femtika“, OPTOMENAS, „Altechna“, „Integrali skaiduline optika“, „Optogama“, „Integrated Optics“, „Brolis sensor technology“, Vilniaus universitetas, „Sargasas“, „Litilit“.

*Inovacijų agentūra įkurta agentūros „Versli Lietuva“ ir Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) pagrindu bei konsoliduojant Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vykdytas inovacinės veiklos funkcijas.

„Laser World of Photonics 2022“, Miunchenas
„Laser World of Photonics 2022“, Miunchenas