2014 m. gruodžio 11 d.

Lietuvos lazerių gamintojai laimėjo dar vieną ELI projektą

Lietuviškų lazerių gamintojai laimėjo dar vieną ELI (Extreme Light Infrastructure)* projektą. Šįkart 4 milijonų eurų (13,8 mln. Lt.) vertės projekto nugalėtoju buvo paskelbtas konsorciumas, vedamas dviejų lietuviškų lazerių gamintojų: EKSPLOS ir Šviesos konversijos. Konsorciumas gamins didelės galios ultratrumpų impulsų lazerį SYLOS, kuris bus įdiegtas ELI-ALPS centre, Vengrijoje. Lapkričio mėnesį Vilniuje, Vengrijos ambasadoriaus rezidencijoje, įvyko oficialus projekto dokumentų pasirašymas.

ELI-ALPS bus vienas iš trijų ELI projekto metu sukurtų lazerinių centrų. ELI-ALPS lazerinis centras yra statomas Šegedo mieste, Vengrijoje. Kiti du centrai bus statomi atitinkamai Rumunijoje ir Čekijoje. ELI-ALPS centras ypatingas tuo, kad jame bus instaliuotos lazerinės sistemos generuojančios trumpiausius – 5 femtosekundžių trukmės impulsus. Šie savo ruožtu pagelbės sukurti dar trumpesnius – kelių atosekundžių (10-18 sekundės dalis) trukmės impulsus. Jie bus panaudoti vykdant fundamentaliuosius tyrimus, tiriant elektronų judėjimo ypatumus atomuose ir molekulėse.

Lietuviai konkurse nugalėjo pristatydami OPCPA (optinių parametrinių moduliuoto spektro impulsų stiprintuvų) technologiją, sukurtą ir ištobulintą Lietuvoje. Užsakovų pasirinktos sistemos principinė schema jau buvo sukurta ir išbandyta Vilniaus universiteto lazerinių tyrimų centre. Tai abiejų kompanijų (EKSPLOS ir Šviesos Konversijos) bei Vilniaus universiteto glaudžios partnerystės produktas. Planuojama, kad Vengrijoje (ELI-ALPS ) naujoji sistema bus instaliuota ir pradės pilnai funkcionuoti 2016 m.

„Lazerinė sistema galės generuoti ultratrumpus 4 TW smailinės galios impulsus” – pasidžiaugė prof. Karol Osvay, ELI-ALPS tyrimo technologijų direktorius – „kuriant sistemą panaudota perspektyvi optinio parametrinio stiprinimo schema. Būtent šioje srityje (optinio parametrinio stiprinimo) Vilniaus universiteto mokslininkai yra pelnę pasaulinį pripažinimą. Ši sutartis yra pirmoji tokia, pasirašyta tarp ELI ir konsorciumo, sudaryto kompanijų, kilusių vien tik iš naujų Europos sąjungos narių.„

„Tikiuosi, kad lazerinių tyrimų centro Vengrijoje sukūrimas paspartins technologinę ir mokslinę Vengrijos pažangą ir prisidės prie viso regiono konkurencingumo vystymo ir padės toliau plėtotis draugiškus Lietuvos-Vengrijos santykius” – minėjo dr. Loran Lehrner, ELI-ALPS vykdomasis direktorius.

„Didžiuojamės, kad lazerių kompanijos išaugusios iš lietuvos lazerių mokslo, skaičiuojančio jau 40 metų gali pasiūlyti aukščiausios klasės mokslinius instrumentus. Glaudus bendradarbiavimas tiek tarp lazerinių kompanijų, tiek tarp universiteto leido sukurti naujų produktų, naudojančių OPCPA technologiją, gimusią ir išvystytą būtent Vilniaus universitete. Ši technologija leidžia sukurti aukštos energijos ultrasparčiuosius lazerius igalinančius įžengti į atosekundžių pasaulį.” – kalbėjo prof. hab. Dr. Algirdas Piskarskas.

„Bendra, universitetais susieta istorija, jungia Lietuvą ir Vengriją jau nuo 16 amžiaus. Nuo šiandien mes bendradarbiausime ir ultraintensyvios šviesos srityje” – pastebėjo Kęstutis Jasiūnas, EKSPLOS generalinis direktorius – „žinios ir technologijos, įgytos vystant šį projektą turės didelį teigiamą poveikį tiek mūsų universitetų, tiek abiejų šalių aukštųjų technologijų konkurencingumui.”

* ELI (Extreme Light Infrastructure) – tai dar tik kuriama 3 geografinius taškus apimanti tarptautinės prieigos interdisciplininių tyrimų lazeriais struktūra, pirmoji tokia pasaulyje. 2008 metais Europos Sąjunga nutarė įkurti tris lazerinius centrus Rumunijoje, Vengrijoje ir Čekijoje. Kiekviename centre bus įrengti įvairūs galingi, patys moderniausi lazeriai. Daugiau apie ELI galite sužinoti štai čia.