Tradicinis sąskrydis
Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį rugpjūčio savaitgalį praūžė jau 15-oji nacionalinė fotonikos (šviesos panaudojimo) konferencija „Lazeriai. Mokslas ir Technologijos 2019“, dažnai vadinama tiesiog lazerinininkų sąskrydžiu.
Didelė konferencijų salė, tyvuliuojantis ežeras, vandens pramogos, sporto aikštynai, lauko scena, vaikų zona, nakvynės vietos… – tokius reikalavimus kelia šio renginio organizatoriai. Šiemet renginys vyko Asvejos ežero pakrantės poilsio – konferencijų bazėje. Daugelį metų lazerinininkai rinkdavosi šalia Bebrusų ežero, tačiau bendruomenei augant, ten darėsi ankšta ir kiekvienais metais darosi vis sunkiau atrasti vietą gamtos apsuptyje šiam išties išskirtiniam renginiui, suvienijančiam visą Lietuvos fotonikos sektoriaus bendruomenę.
Apie naujausias tendencijas fotonikos srityje bei lazerių kūrimo perspektyvas išgirsti ir pasidalinti tradicinėje konferencijoje suvažiuoja gerokai virš pusės tūkstančio dalyvių: Lietuvos lazerių pramonės ir mokslo įstaigų darbuotojai su šeimomis, lietuviai dirbantys užsienio mokslo įstaigose bei lazerių fizikos studentai. Čia sujungiami profesionalūs fotonikos pasaulio naujovių pristatymai ir veiklos šeimoms, tad kuriamas išskirtinis bendruomenės jausmas.
Vienoje konferencijoje dalyvavo kviestinis svečias Carlosas Lee, Europos fotonikos pramonės konsorciumo generalinis direktorius. Žurnalui „Electro Optics“ jis dalinosi savo įspūdžiais apie renginį: „Tai yra išskirtinis įvykis, niekur kitur pasaulyje nemačiau nieko panašaus! Tai yra socialinis reiškinys, apjungiantis visą Lietuvos lazerių pramonę. Renginį sudarė visos dienos konferencija, stendiniai pranešimai ir diskusija, kurioje dalyvavo aukšti valstybės pareigūnai. Vyriausybės atstovų dalyvavimas yra pripažinimo ženklas, bet ne tai yra kažkas neįprasto. Įspūdį darė socialinės veiklos, muzikinės grupės koncertas, pirtis, vidurnakčio maudynės, dainos prie laužo (iki paryčių), daugybė sportinių užsiėmimų, tradicinės kompanijų komandų futbolo varžybos… tai buvo tikriausias festivalis! Nors atskiros įmonės dažnai rengia komandos formavimo renginius, tačiau aš niekada nemačiau, kad tai vyktų pramonės mastu nacionaliniu lygiu. Man buvo garbė ir nuoširdus malonumas būti to dalimi!“
Šių metų konferencijos temas ir pranešimus galite rasti Lietuvos lazerių asociacijos tinklalapyje.
Lietuvos lazerių ekosistema
Jau ne pirmos viešnagės Lietuvoje metu, C. Lee taip pat sakė, kad pasaulinėje lazerių rinkoje Lietuva yra tikrai pastebima: „Jūs turite stiprių universitetų bei tyrimų ir eksperimentinės plėtros centrų. Be to, mąstote globaliai, Lietuvos bendrovės dalyvauja parodose visame pasaulyje, jos nėra orientuotos tik į vidaus rinką ir tai suteikia galimybių joms būti neįtikėtinai sėkmingoms, – „Verslo žinioms“ dėstė C. Lee. – čia yra brandžių institutų ir įmonių kaip „Altechna“ ar „Ekspla“, bet šalia jų yra ir labai jaunų bendrovių, kurios rodo savo verslumą ir norą kurti naujus dalykus. Tai reiškia, kad mes kalbame ne apie pasenusią statišką pramonę.“
Lietuva turi ilgą lazerizmo istoriją, vienas jos pradininkų yra prof. habil. dr. Algis Petras Piskarskas, lazerių fizikos mokyklą Vilniaus universitete pradėjęs kurti 1979 m. Šiuo metu profesorius yra aktyvus Lietuvos lazerių asociacijos prezidentas.
Lazerių pramonės ekosistema apima gerai žinomas ir pripažintas lazerių kompanijas, tokias kaip „Eksma“, „Ekspla“, „Altechna“, „Light Conversion“ ir daugybę naujų įmonių, kurių jau apie 40-imt. Mokslo ir tyrimų srityje veikia beveik 10 institucijų, didžiausi tyrimų padaliniai yra Fizinių ir technologijos mokslų centre (Lazerinių technologijų, Molekulinių darinių fizikos, Optoelektronikos skyriai) ir Vilniaus universitete (Lazerinių tyrimų centras, Fotonikos ir nanotechnologijų institutas). Infrastruktūros ir inovacijų paramos parkai Saulėtekyje ir Aukštuose Paneriuose – vietos, kur inovatyvios technologinės įmonės, verslūs universitetų bendruomenės nariai, siekiantys komercializuoti žinias, gali steigti ir vystyti verslus bei plėtoti inovatyvią veiklą. Tokios organizacijos kaip „Investuok Lietuvoje“ ir „Lietuvos lazerių asociacija“ palaiko ir puoselėja pramonės Lietuvoje augimą.
Lietuvos lazerių ekosistemos žemėlapį galite rasti Lietuvos lazerių asociacijos tinklalapyje.
Lietuvos lazerių įmonės glaudžiai bendradarbiauja, gamindamos specifinius prietaisus nekonkuruoja tarpusavyje, o kai kuriose nišose neturi net ir globalių konkurentų. Pavyzdžiui, „Eksplos“ sukurta ir gaminama sistema – suminio dažnio spektrometras – negaminamas daugiau niekur kitur pasaulyje.