2022 m. gruodžio 1 d.

Ką apie įmonę pasako jos logotipas?

Vieniems įmonės EKSPLA logotipo elementas primena gėlės žiedlapius, kitiems asocijuojasi su stulpais. Kokią istoriją iš tiesų pasakoja šis logotipas?

EKSPLA logotipą sudaro du elementai – simbolis ir tekstas. Simbolis vaizduoja lazerinio pluošto skersinę modą Jį apie devyniasdešimtuosius metus sukūrė dr. Andrejus Michailovas, dabartinis EKSPLA mokslo vadovas.

Jis pasakoja, kad, tyrinėjant vieną iš lazerių, buvo pastebėti labai gražūs, kaip jis pats sako, „vadovėliniai“ aukštos eilės skersinių modų intensyvumo skirstiniai.

„Man tai labai įsiminė ir patiko, nes, specialiai norint tokius vaizdus gauti, vargu ar gausi. O čia atsitiktinai, labai lengvai ir atsikartojančiai generavosi šios „gėlytės“. Prišaudžiau tokių skirstinių ant fotopopieriaus ir pamiršau. Įsteigus įmonę, mums kilo klausimas, kokia galėtų būti „Ekspla“ emblema. Prisiminiau ir nubraižiau tą „modą-gėlytę“, – dalijasi A. Michailovas. Kolegos su tokiu pasiūlymu sutiko, taip ši moda jau 30 metų yra EKSPLA logotipe.

Pats simbolio atsiradimas eksperimentinėje erdvėje ir aplinkoje puikiai papildo ir EKSPLA pavadinimo – santrumpos, sudarytos iš sudėtinio pavadinimo žodžių pirmųjų raidžių, idėją. Juk EKSPLA – tai EKSPerimentiniai LAzeriai.

Bandymų ir sprendimų ieškojimu grindžiama ir jau tris dešimtmečius lazerius gaminančios UAB EKSPLA veikla.

„Pirminis mūsų verslo šūkis toks ir buvo: mes galime sugeneruoti bet kokį lazerinį pluoštą“, – prisimena pašnekovas.

Kas yra skersinė moda ir kaip ji atsiranda?

Sužadinus optinį rezonatorių, nusistovi tam tikras elektromagnetinio lauko pasiskirstymas erdvėje. Elektromagnetinė banga, kuri gali sklisti konkrečiame rezonatoriuje – sakoma „yra palaikoma“ šio rezonatoriaus arba yra banginės lygties sprendinys jame – yra vadinama rezonatoriaus moda. Skersinėmis modomis vadinami tokie sprendiniai, kurie skiriasi elektromagnetinio lauko savybėmis skersinėje plokštumoje. Skersinėms modoms yra būdingas savitas intensyvumo skirstinys statmenoje bangos sklidimo krypčiai plokštumoje. Konkretus rezonatorius gali „palaikyti“ vieną arba daug skersinių modų.

Intensyvumo skirstinį nulemia elektrinio lauko fazės pokyčiai. Žemiausios eilės (nulinė arba Gauso) moda pasižymi tuo, kad per pluošto skerspjūvį elektrinis laukas savo ženklo nepakeičia, ir tuomet intensyvumo skirstinys yra vientisa šviesi dėmė su tolygiai nuslopstančiais kraštais. Jei per pluošto skerspjūvį elektrinis laukas pakeičia savo ženklą vieną kartą, pluošto viduryje atsiranda intensyvumo minimumas – tamsi sritis. Tai yra jau aukštesnės eilės skersinė moda. Kuo daugiau minimumų, tuo aukštesnė skersinės modos eilė. Yra skersinių modų, kuriose elektrinio lauko ženklas pasikeičia ir judant žiedine kryptimi, tada susiformuoti „gėlytė“. Bet tam, kad susiformuotų toks skirstinys, reikia ypatingų sąlygų rezonatoriuje, kad generuotųsi tik tokia moda, o kitos – ne. Kitaip kelios kartu generuojamos modos susisumuos ir gausime sudėtingą skirstinį. Sugeneruoti gryną aukštos eilės skersinę modą yra labai sudėtingas uždavinys.

Logotipas evoliucionavo ir kito kartu su augančia EKSPLA įmone.

Šiame vaizdo įraše galite matyti, kaip laikui bėgant keitėsi bendrovės ženklas.

Kviečiame pasižiūrėti: