2019 m. birželio 21 d.

Didžiausias pasaulio lazerinės fotonikos renginys

Birželio 24–27 d. Miunchene, svarbiausiame lazerių pramonės renginyje „Laser World of Photonics 2019“, Lietuvos lazerių gamintojai pristato savo kurtas naujausias technologijas. Lietuvos nacionalinis stendas užima 313 kv. m. plotą, dalyvauja 18 lazerių bendrovių iš Lietuvos. Kaip ir prieš dvejus metus, nacionalinį stendą koordinuoja verslumą ir eksportą skatinanti agentūra „Versli Lietuva“.

„Ši paroda yra gera proga Lietuvos lazerininkams pritraukti naujų klientų ir auginti pardavimus. Mūsų gamintojai akivaizdžiai dominuoja mokslinių lazerių segmente, o jų sugebėjimas nuolat pristatyti aukštos kokybės pažangius sprendimus suteikia konkurencinį pranašumą varžantis dėl pramoninių užsakymų. Tai užtikrina puikias sektoriaus augimo perspektyvas ateityje. Lietuvos lazerių gamintojai puikiai suvokia, kad atstovaujant tokiai mažai šaliai kaip Lietuva, geriausia savo tikslų siekti žengiant po viena vėliava. Kurdamos bendrą stiprų lazerių pramonės šalies įvaizdį įmonės augina ir savo matomumą“, – sako Daina Kleponė, „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė.

Bendruomeniškumas ir sinergija – išskirtiniai Lietuvos lazerininkų bruožai, kuriuos akcentuoja ir Lietuvos lazerių asociacijos prezidentas prof. Algis Petras Piskarskas. „Asociacija vienija apie 30 su lazerių pramone susijusių įmonių. Bendrovės bendradarbiauja kaip partnerės – mes ieškome naudingų sąlyčio taškų, taip bendromis jėgomis siekiame verslo ir mokslo tikslų. Toks bendradarbiavimas daug naudingesnis kompanijoms, nei arši konkurencija“, – įsitikinęs A. P. Piskarskas.

Kartu su „Laser World of Photonics 2019“ paroda rengiamas kongresas pritraukia lazerių technologijų autoritetus iš viso pasaulio. Prognozuojama, kad šių metų renginyje iš viso bus apie 1.300 dalyvių iš 40-ies šalių ir apie 32.000 lankytojų iš maždaug 90-ies šalių.

„Pirmą kartą šioje parodoje dalyvavome prieš 30 metų. Tąkart pristatėme pirmąjį savo sukonstruotą lazerį. Po parodos šis lazeris buvo parduotas Vokietijoje ir į Lietuvą negrįžo“, – sėkmę prisimena Petras Balkevičius, „Eksmos” direktorius.

„Laser world of Photonics 2019“ parodoje su bendru nacionaliniu stendu Lietuvos lazerių gamintojai dalyvauja jau septintą kartą.

Šiemet jame prisistato: „Ekspla“, „QS Lasers“, „Optolita“, „Lidaris“, „Optonas“, „3fotonai“, „Altechna R&D“, „Elas“ , „Cognito“, „Kvantiniai šviesos instrumentai“, „Femtika“, „Optomenas“ , „Altechna“, „Light Conversion“, „Integrali skaidulinė optika“, „Optogama“, „Integrated Optics“, „Brolis Semiconductors“.

„Bendrovių „Light Conversion“ ir „Eksplos“ inicijuota bendro stendo koncepcija per 12 metų išaugo į Lietuvos lazerininkams reikšmingą projektą. Lietuvos nacionalinis stendas šiemet bus gausiausias – jame bus pristatomos tokios pažangios technologijos kaip programinė įranga lazerių staklėms, optikos komponentai, tyrimų ir plėtros paslaugos, femtosekundiniai lazeriai, mikroapdirbimo staklės“, – vardija Martynas Barkauskas, „Light Conversion“ direktorius.

„Eksplos” projektų vadovas Laurynas Ūkanis pasakoja, kad, lyginant su 2017 m. organizuotu nacionaliniu stendu, stendo plotas padidėjo beveik du kartus. Į šį bendrą projektą pavyko įtraukti beveik visus aktyviau dirbančius Lietuvos lazerių ir komponentų gamintojus – stendo dalyvių skaičius išaugo nuo 12 iki 18. Anot jo, šio renginio, vykstančio tik kartą per dvejus metus, nekantriai laukia ir startuoliai. „Kasmet tarp lietuviškų lazerinės fotonikos kompanijų atsiranda kelios pradedančiosios įmonės, kurios pasiryžusios pakartoti „Eksplos” ir „Light Conversion“ sėkmę. Ar gali būti joms geresnė galimybė, nei didžiausia pasaulyje lazerių fiesta?“ – sako L. Ūkanis.

Per metus lazerių sektorius Lietuvoje išauga 10–15 proc. Skaičiuojama, kad sektoriaus apyvarta pastarąjį penkmetį išaugo beveik dvigubai ir šiandien viršija 130 mln. Eur. Prieš 10 metų sektoriuje veikė 10 įmonių, o šiandien pasauliui produktus tiekia 40. Jose dirba per 1.000 aukštos kvalifikacijos profesionalų. Sukurtą produkciją šalies įmonės eksportuoja į 100 pasaulio valstybių, tarp pirkėjų – didžiausios ES, JAV, Japonijos laboratorijos, tyrimų centrai ir industrijos gigantai, 90 iš 100 geriausių pasaulio universitetų naudoja lietuviškus lazerius.