EKSPLA aktyvi tarptautinių ir nacionalinių projektų dalyvė
Per savo gyvavimo istoriją dalyvavome beveik 60 įvairiausių projektų. Šiuo metu įgyvendiname šiuos:
Universali platforma trumpų impulsų generacijai
Priemonė „Eksperimentas“
2020 m. liepa – 2022 m. liepa
Projekto tikslas – sukurti kompaktišką, industrinius standartus atitinkančią didelės energijos ir didelės vidutinės galios kelių optinių ciklų lazerinę sistemą.
Ultratrumpųjų impulsų kietakūnių ir šviesolaidinių lazerių gamintoja UAB „Ekspla“ kartu su partneriais UAB „Lidaris“, UAB „Optomenas“ ir UAB „Altechna R&D“ pristatė projektą „Universali platforma trumpų impulsų generacijai“ (UNIPULSE), įgyvendinamą pagal ES priemonę „Eksperimentas“.
Projekto metu, vykdant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas, planuojama sukurti pasaulinio naujumo produktą – kompaktišką, industrinius standartus atitinkančią didelės energijos ir didelės vidutinės galios kelių optinių ciklų lazerinę sistemą, kurios veikimas pagrįstas OPCPA (angl.: Optical Parametric Chirped Pulse Amplification) technologija. Sistema bus orientuota į novatoriškus eksperimentus atliekančias ultrasparčių procesų bei aukštų laukų fizikos laboratorijas bei praktinius taikymus ir pasižymės unikaliu išvadinių parametrų rinkiniu bei išskirtinėmis vartotojiškomis savybėmis.
Mokslinių tyrimų veikloje bus išbandomos ir integruojamos technologijos, leisiančios sukurti OPCPA sistemą bei ištirtos galimybės ateityje ženkliai padidinti jos išvadinę energiją, siekiant TW eilės smailinių intensyvumų.
Eksperimentinės plėtros etape bus sukonstruotas ir realizuotas galutinis tokios sistemos prototipas. Pasirinkta OPCPA sistemos koncepcija nulems ženkliai mažesnę savikainą ir galutinę prietaiso kainą, lyginant su rinkoje siūlomais analogais. Tiksliniai vartotojai galės įsigyti patikimą, sudėtingo diegimo ir priežiūros nereikalaujantį prietaisą, leidžiantį koncentruotis į tyrimus, o ne lazerinio šaltinio derinimą ir palaikymą.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo bei nuosavomis lėšomis. Bendra projekto vertė – 1.408.451,92 EUR. Iš Europos regioninės plėtros fondo projekto įgyvendinimui skirta – 997.224,59 EUR.
OEM lazerių pardavimo plėtra
Priemonė „Naujos Galimybės LT“
2019 m. gegužė – 2020 m. birželis
Projekto tikslas – išplėsti parduodamų produktų spektrą, įsitvirtinti naujose OEM rinkose.
„Ekspla“ yra puikiai žinoma rinkoje kaip mokslinių lazerių gamintoja. Tačiau mokslinių lazerių rinka pasauliniu mastu vystosi lėtai – per metus auga vos kelis procentus. Tuo tarpu kitos rinkos – pvz. lazeriai estetikai ir grožiui auga daugiau nei 10 procentų. Sparčiai auga ir lazerių, skirtų medžiagų apdorojimui rinka. Šiandien praktiškai visi išmanūs prietaisai gaminami pasitelkiant lazerius.
Tad „Ekspla“ vis labiau siekia įsitvirtinti OEM rinkose ir tapti patikimu pasirinkimu ne tik mokslininkams, bet ir lazerinių staklių gamintojams, pramoninių procesų integratoriams, analitinių prietaisų, skirtų medicinai ir gyvybės mokslams gamintojams.
Sudėtingų sistemų, tokių kaip lazeris, pardavimo ciklas yra ilgas ir sudėtingas, ypač kuomet produktas gaminamas pagal individualius parametrus. Svarbiausia tiksliai išsiaiškinti kliento poreikius ir tikslus, tad reikšmingą vaidmenį atlieka susitikimai, produkto demonstracijos, nuolatinis ryšio palaikymas. Kaip rodo ilgametė įmonės patirtis, efektyviausia priemonė yra dalyvavimas parodose. „Ekspla“ yra numačiusi dalyvauti dešimtyje tarptautinių parodų ir konferencijų, kuriose ketina kurti ir palaikyti tiesioginį kontaktą su pirkėjais bei tikisi didesnių pardavimų.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo bei nuosavomis lėšomis.
Ultraspartūs lazeriai terapijai ir diagnostikai
Priemonė „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“
2019 m. vasaris – 2021 m. sausis
Medicininės lazerinės įrangos gamintoja „PhotoSana“ kartu su partneriais „Ekspla“ ir VMTI Inovatyvios medicinos centru pristatė projektą „Ultraspartūs lazeriai terapijai ir diagnostikai“ (ULA). Projekto metu bus kuriami du produktai: pikosekundinė estetinės medicinos lazerinė sistema ir antros harmonikos plataus lauko mikroskopas.
Pirmoji sistema bus sertifikuotas medicininis prietaisas, skirtas konkrečioms indikacijoms gydyti. Pagrindinis kuriamos pikosekundinės estetinės medicinos lazerinės sistemos inovatyvumas yra impulso trukmė, kuri yra mažiausiai keturis kartus trumpesnė nei rinkoje esančių pikosekundinių lazerinių sistemų. Ši sistema labai naudinga pacientams – jie gaus veiksmingesnę, saugesnę ir greitesnę nepageidaujamų darinių šalinimo procedūrą, žymiai greičiau galės grįžti į visuomeninį gyvenimą.
Antrasis produktas – mikroskopijos sistema, kuriama kaip diagnostinis prietaisas įvairioms biologinių audinių patologijoms diagnozuoti ir vystyti diagnostinius metodus. Projekte numatytos MTEP veiklos: prietaisų kūrimas, diagnostikos bei gydymo metodų kūrimas, taip pat ikiklinikiniai tyrimai dermatologijos ir reumatologijos kryptyse.
Antros harmonikos plataus lauko mikroskopo inovatyvumas yra greitas didelio ploto (iki 25 cm2) nedažytų bandinių vaizdinimas antros harmonikos ir dvifotonės fluorescencijos metodikomis, kas leis panaudoti šį prietaisą ekspres biologinių bandinių patologijų diagnostikai. Šis mikroskopas bus su dvifotonės fluorescencijos žadinimo ir registravimo galimybe. Tai įgalins atskirti patologines sritis, neatliekant bandinių dažymo, užtikrins greitesnį bandinių vertinimą bei leis atlikti daugiau tyrimų per trumpesnį laiką.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo bei nuosavomis įmonių lėšomis.
Photoacoustic/Ultrasound Mammoscopy for evaluating screening-detected abnormalities in the breast
2017 m. sausis – 2020 m. gruodis
Projekto partneriai: Universiteit Twente (Nyderlandai), PA Imaging RD B.V. (Nyderlandai), Stichting Medisch Spectrum Twente (Nyderlandai), University College London (JK), Universitaet Bern (Šveicarija), Vysoke Uceni Technicke v Brne (Čekijos Respublika), Imasonic Sas (Prancūzija), TP21 GMBH (Vokietija).
Daugiau informacijos apie projektą: https://www.pammoth-2020.eu/
Micro quantum dot-light emitting diode and organic light emitting diode direct patterning
2018 m. sausis – 2021 m. birželis
Projekto partneriai: ENEA (Italija), The University Court of the University of St Andrews (Jungtinė Karalystė), Microoled Sarl (Prancūzija), Universita Degli Studi di Modena e Reggio Emilia (Italija), Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung E.V. (Vokietija), Centro Ricerche Fiat S.C.p.A. (Italija), Commissariat a l’Energie Atomique et aux Energies Alternatives (Prancūzija), Technische Universitaet Dresden (Vokietija), Amsys Ltd (Izraelis)
Daugiau informacijos apie projektą: https://www.miledi-h2020.eu/
Ultratrumpieji impulsai ateities technologijoms

Priemonė „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“
2017 m. kovas – 2019 m. vasaris
„Ekspla“ kartu su partneriais „Altechna Coatings“ ir „Lidaris“ įgyvendino projektą „Ultratrumpieji impulsai ateities technologijoms“.
Vystant OPCPA technologiją, sukurta pasaulinio naujumo hibridinė lazerinė sistema. Ją sudaro plačiajuostis šviesolaidinis užkrato lazeris bei kietojo kūno, diodais kaupinamas stiprintuvas. Sistema integruota su parametriniu stiprintuvu, kuris skirtas itin didelės smailinės galios kelių optinių ciklų impulsų generacijai. Projekto metu rasti technologiniai sprendimai suteikė galimybę komercializuoti prototipą. Šiuo metu jis parduodamas klientams pavadinimu UltraFlux.
Projektas buvo vykdomas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ įgyvendinimo priemonę Nr. J05-LVPA-K „Intelektas. Bendri mokslo – verslo projektai“. Finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo bei nuosavomis įmonių lėšomis.
Spektroskopijos sistemų eksporto rinkų plėtra

Priemonė „Naujos Galimybės LT“
2016 m. rugsėjis – 2018 m. balandis
„Ekspla“ yra gerai žinoma rinkoje kaip pikosekundinių ultrasparčiųjų lazerių gamintoja. Taip pat „Eksploje“ yra gaminamos dviejų tipų jau pilnai išbaigtos ir paruoštos naudojimui spektroskopijos sistemos: tai suminio dažnio spektroskopinės sistemos, leidžiančios tyrinėti medžiagų paviršius ir sąlyčius molekulių lygmenyje jų nepažeidžiant ir teraherciniai spektrometrai. Kartu rinkai yra siūlomi ir lazeriai, parengti šio tipo taikymams.
Besikeičiantis pasaulis sukuria puikias galimybes abejoms sistemoms – augantis naujų technologijų ir medžiagų poreikis atitinkamai formuoja poreikį ir progresyviems medžiagų tyrinėjimo būdams. Kuriant ir parduodant galutiniam vartotojui pilnai išbaigtas sistemas nauda yra akivaizdi ir pačiai „Eksplai“: sukuriama didesnė pridėtinė vertė, išplečiamas klientų ratas, o svarbiausia – gaunama neįkainuojamos patirties lazerių taikyme.
Projekto vykdymo metu buvo sudalyvauta 6 tarptautinėse parodose: Danijoje, Meksikoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje. Tiksliniuose renginiuose buvo pasiekti mokslininkai ir inžinieriai, dirbantys ultrasparčiosios spektroskopijos ir THz srityse . Parodų metu „Eksplos“ stende buvo pristatomos spektroskopijos sistemos bei lazeriai, skirti tokioms sistemoms.
Taip pat buvo tiriama konkurencinė aplinka ir renkama informacija apie sistemų naudotojus – kokie yra tyrėjų ir inžinierių poreikiai. Surinkta informacija naudojama naujų produktų kūrimui ir esamų tobulinimui.
Sėkmingas dalyvavimas parodose padidino „Eksplos“ žinomumą ir susidomėjimą produktais THz spektrometrų ir netiesinės spektroskopijos rinkų segmentuose.
Projektas buvo finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo bei nuosavomis įmonės lėšomis.